*TVP Wrocław w każdą niedzielę, o godz. 17:00 oraz poniedziałek, o godz. 18:00| TVP Kraków w każdy czwartek, o godz. 17:15| TVP Opole w każdy poniedziałek, o godz. 19:30|
* ČT24 w każdą niedzielę, o godz. 11:00*


Aby rozpocząć wyszukiwanie, wpisz poszukiwane wyrażenie.

lang="pl"

Wybierz jzykWybierz jzyk

Włoszka Tiziana, Kolumbijczyk Germán i Hiszpan Daniel pracują w jednej z międzynarodowych korporacji. Tiziana do Polski przyjechała 9 miesięcy temu, polubiła nasz kraj, jednak jej czarnoskóry chłopak nie czuje się tu bezpiecznie.

Tiziana Del Re – Włoszka, pracuje w międzynarodowej korporacji na Dolnym Śląsku

Został zaatakowany przez grupę osób. Ci ludzie krzyczeli, popychali go. Wszystko działo się w centrum miasta, wczesnym popołudniem. To bardzo przykre. Chcieliśmy zamieszkać w Polsce, poznać nową kulturę, ja znalazłam tu pracę, planowaliśmy osiąść na dużej. Jednak musimy wyjechać.

Germán Santana, Kolumbijczyk, pracuje w międzynarodowej korporacji na Dolnym Śląsku - To, w jaki sposób Polacy traktują cudzoziemców, naprawdę zależy od wyglądu obcokrajowca.

Daniel Barrio Fierro, Hiszpan, pracuje w międzynarodowej korporacji na Dolnym Śląsku - Polska jeszcze nie jest tak otwarta, ludzie chyba dziwią się bardziej, jak po ulicy chodzi chłopak na przykład o innym kolorze skóry.

Według relacji obcokrajowców, słowna czy fizyczna agresja wobec osób wyglądających inaczej powtarza się, jednak trudno ocenić skalę tego zjawiska. Często o przeżytym upokorzeniu dowiaduje się tylko najbliższa rodzina czy grono przyjaciół. Co ciekawe, większość Polaków, których zapytaliśmy o tolerancję wobec obcokrajowców, problemu nie dostrzega.

dr Aldona Wiktorska-Święcka, europeistyka - Lubimy wierzyć w to, że jesteśmy tolerancyjni. Tu odpowiedź jest prosta. Jak natomiast rozumiemy tolerancję. Z opinii Polaków wynika, że jesteśmy tolerancyjni - to znaczy akceptujemy tych, którzy akceptują nasze wartości. Natomiast europejska definicja tolerancji jest jednak zdecydowanie inna: tolerancja to jest akceptacja, uznanie właśnie inności. Z badań europejskich wynika, że tak rozumiana tolerancja nie jest najmocniejszą stroną Polaków.

Sympatia lub jej brak zależy od kraju pochodzenia obcokrajowca. Według Centrum Badania Opinii Społecznej, w czołówce narodów najbardziej lubianych przez Polaków królują Czesi, Słowacy i Włosi. Natomiast najmniej lubimy Arabów, Romów i Rumunów. By walczyć z dyskryminacją Aldona Wiktorska-Święcka - europeistka postanowiła działać. Razem z Anetą i Oliwią oraz we współpracy z samorządami i międzynarodowymi korporacjami chcą stworzyć kampanię społeczną, która ma oswoić Dolnoślązaków z różnorodnością.

Aneta Długopolska-Mikonowicz, tworzy kampanię promującą otwartość i szacunek dla obcokrajowców na Dolnym Śląsku - Żeby ich zarazić entuzjazmem, tą pasją do doświadczania wielokulturowości, doświadczania inności. W jaki sposób mogą skorzystać z tego, że spotkają się z osobą o innym kolorze skóry, być może z innymi przekonaniami. W jaki sposób dla nich taki gość z bardzo odległego kraju może być podróżą.

Oliwia Tarasewicz-Gryt, tworzy kampanię promującą otwartość i szacunek dla obcokrajowców na Dolnym Śląsku - Chcemy, żeby młodzież - specjalnie na potrzeby tej naszej kampanii - zakładała na przykład blogi, na których będzie zamieszczała rozmowy z mieszkańcami naszego regionu, którzy są obcokrajowcami

To tylko jeden z pomysłów, które mają sprawić, że Dolnoślązacy docenią różnorodność. Polska nie jest krajem atrakcyjnym dla obcokrajowców, cudzoziemcy stanowią jedynie jedną dziesiątą procenta naszego społeczeństwa – na podobnym poziomie w Unii Europejskiej są tylko Rumunia i Bułgaria. Agresja wobec obcokrajowców zniechęca turystów i międzynarodowych inwestorów.