*TVP Wrocław w każdą niedzielę, o godz. 17:00 oraz poniedziałek, o godz. 18:00| TVP Kraków w każdy czwartek, o godz. 17:15| TVP Opole w każdy poniedziałek, o godz. 19:30|
* ČT24 w każdą niedzielę, o godz. 11:00*


Aby rozpocząć wyszukiwanie, wpisz poszukiwane wyrażenie.

lang="pl"

Wybierz jzykWybierz jzyk

Oryginalne smaki potraw z Nepalu rozbudzają u Czechów nie tylko apetyt, lecz również ciekawość świata. Zdaniem Makundy Barala zwłaszcza młodsze pokolenie, to ludzie serdeczni i otwarci na inność. Dlatego nepalska restauracja w Libercu to nie tylko miejsce, w którym serwuje się potrawy.

Makunda Baral z Nepalu, OM Restaurant w Libercu - Dzielimy się również kulturą. Od czasu do czasu odbywają się tu wydarzenia takie, jak na przykład wystawy fotograficzne lub różnego typu prezentacje dotyczące Nepalu czy Indii.

Dość wnikliwe spostrzeżenia na temat czeskiej mentalności mają również niemieccy studenci i wykładowcy akademiccy.

Sandy Rücker, lektorka języka niemieckiego, Uniwersytet Techniczny w Libercu - Nauczyciele bardzo często się spóźniają. To jest zauważalna różnica, a zarazem coś, czego nie znam z Niemiec. Sama nadal studiuję i to, że nauczyciel przychodzi 15 czy 20 minut po czasie jest dla mnie całkowicie nieznanym zachowaniem.

Jak się okazuje, podręcznikową wręcz cechą Czechów jest umiejętność symultanicznego wykonywania wielu zadań, w przeciwieństwie do niemieckiej koncentracji na jednym działaniu. Mimo to, zdaniem doktora Ingo  Herziga, tego temperamentu nie zdradza powierzchowność Czechów.

dr Ingo Herzig, lektor języka niemieckiego, Uniwersytet Techniczny w Libercu - Pierwsze wrażenie jest negatywne. Na pierwszy rzut oka Czesi są pochmurni, przeważnie mają zły nastrój, są depresyjni, nie robią dobrego wrażenia.

I fakt ten uznać trzeba nie tylko za czeską, a za wspólną, słowiańską cechę, gdyż dotyczy ona również Polaków.

Qian Sun, Chiny, studentka programu Erasmus Mundus w Polsce - To ciekawe. Wyglądacie na zdystansowanych i zimnych, ale gdy faktycznie poprosi się was o pomoc, jesteście naprawdę bardzo uczynni.

Wśród obcokrajowców pokutuje również obraz Polaka, jako zahukanego obywatela bloku postkomunistycznego.

Conrad Kassier, Republika Południowej Afryki, student programu Erasmus Mundus w Polsce  - Gdy tu przyjechałem, przekonałem się, że te stereotypy nie znajdują potwierdzenia. Ludzie są otwarci, przyjaźni i stanowią autentyczną część nowoczesnej Europy. Nie spodziewałem się tego.

Matteo Dembech, Włochy, student programu Erasmus Mundus w Polsce - Raz poszedłem zwiedzić kościół. Zobaczyłem mnóstwo młodych ludzi. I inna sytuacja: gdy poszedłem do klubu, było tam mnóstwo Polaków tańczących salsę. Jest więc to rodzaj ciekawej „mieszanki”.

Nic zatem dziwnego, że Jayakishore z Indii tu właśnie pokochał brazylijską capoeirę. Choć w jego oczach, dla cudzoziemców Polska nie jest jeszcze portem docelowym.

Jayakishore Rajkumar - To jest taki kraj, że jedziesz tam i potem znowu gdzieś jedziesz, a nie, że będziesz tam mieszkał całe życie. To zależy. Jeżeli szukasz pieniędzy, to raczej nie, ale jeżeli szukasz czegoś nowego, fajnego, nowego języka - to jakby drzwi do innych krajów i możliwości.