*TVP Wrocław w każdą niedzielę, o godz. 17:00 oraz poniedziałek, o godz. 18:00| TVP Kraków w każdy czwartek, o godz. 17:15| TVP Opole w każdy poniedziałek, o godz. 19:30|
* ČT24 w każdą niedzielę, o godz. 11:00*


Aby rozpocząć wyszukiwanie, wpisz poszukiwane wyrażenie.

lang="pl"

Wybierz jzykWybierz jzyk

Robin Chitaud, uczeń z Francji, 1th International School of Ostrava - Przyjechałem z Francji w 2006 roku. Chodziłem do czeskiej szkoły, teraz chodzę do szkoły międzynarodowej.

Chailin Lin, uczennica z Korei, 1th International School of Ostrava - Tutaj jest mi łatwiej, mam kolegów i mogę uczyć się po angielsku.

Dev Ojha, uczeń z Indii, 1th International School of Ostrava - Jeden z moich kolegów pochodzi z Finlandii, a większość naszej klasy z Korei.

W międzynarodowej szkole w Ostrawie ponad połowę ze 120 uczniów szkoły podstawowej i 130 gimnazjalistów stanowią cudzoziemcy.

Jan Petrus, dyrektor 1th International School of Ostrava - Szkołę udało nam się założyć w 2005 roku. Pracowaliśmy nad tym projektem ponad 2 lata i chcieliśmy, aby dzięki niej region stał się atrakcyjniejszy, by obcokrajowcy chcieli się u nas osiedlać. Przyjeżdżają tu z różnych powodów – najczęściej zawodowych, ale również i prywatnych. Podkreślić należy, że z rodzinnego punktu widzenia, zmiana miejsca zamieszkania to naprawdę złożona sprawa, nie tylko z logistycznych względów. Trzeba przecież znaleźć pracę dla rodziców, mieszkanie, połączenia komunikacyjne.

Oraz dobrą szkołę dla dzieci. Placówka w Ostrawie oferuje naukę w języku angielskim, co dla obcokrajowców stanowi znaczne ułatwienie, bo nie muszą uczyć się czeskiego. 

Jan Petrus - Powstaje coraz więcej szkół dwujęzycznych, zarówno w Czechach jak i w Polsce. My jednak uzyskaliśmy status szkoły IB. Po ponad 3 latach starań, wiosną ubiegłego roku udało nam się uzyskać akredytację do przeprowadzania międzynarodowego egzaminu maturalnego.

Tego typu szkół w całych Czechach jest tylko siedem. Jedna w Ostrawie, sześć pozostałych - w Pradze.

Philip Gerard Corkill, nauczyciel, koordynator programu IB, 1th International School of Ostrava - Rzeczywiście, to był złożony proces. Staraliśmy się o tę akredytację prawie 4 lata, bo tyle trwa procedura. Ważne jest to, by szkoła wykazała, że trzyma się międzynarodowych standardów.

Dotyczy to również wyboru i przygotowania nauczycieli, którzy także pochodzą z różnych krajów.

Philip Gerard Corkill - Skończyłem anglistykę i historię na uniwersytecie w Australii. Mam odpowiednie kwalifikacje i mogę pracować jako nauczyciel. Bardzo się cieszę, że ta szkoła powstała i że mogę ją współtworzyć.

Aggeliki Karsinou, nauczycielka 1th International School of Ostrava - Pochodzę z Grecji, dokładnie z Salonik. Przyjechałam do Republiki Czeskiej na stypendium Sokrates Erasmus. Jako studentka mieszkałam tutaj jeden semestr, a później, z uwagi na ofertę pracy, postanowiłam zostać.

Thomas Healy, nauczyciel, 1th International School of Ostrava - Republika Czeska jest sercem Europy. Wszędzie stąd jest blisko, można podróżować w każdym kierunku. Planowałem tu zostać rok, pół roku, a jestem już 7 lat. Tak to w życiu jest.