*TVP Wrocław w każdą niedzielę, o godz. 17:00 oraz poniedziałek, o godz. 18:00| TVP Kraków w każdy czwartek, o godz. 17:15| TVP Opole w każdy poniedziałek, o godz. 19:30|
* ČT24 w każdą niedzielę, o godz. 11:00*


Aby rozpocząć wyszukiwanie, wpisz poszukiwane wyrażenie.

lang="pl"

Wybierz jzykWybierz jzyk

Postęp technologiczny sprawił, że niemal wszyscy korzystają z komputerów – do pracy, nauki, zabawy. Wielogodzinne ślęczenie przed monitorem może jednak doprowadzić nie tylko do problemów z kręgosłupem, ale ze zdrowiem w ogóle. Jednak paradoksalnie, fizjoterapeuci, do których często zwracamy się o pomoc, również już niebawem w swojej codziennej pracy zaczną wykorzystywać komputery.

Michal Kalina, kierownik oddziału fizjoterapii, Zakład Leczniczy Priessnitz uzdrowisko Jesenik - Zginamy kolano. Boli? Obserwujemy badanie kończyn dolnych, a dokładnie badamy wytrzymałość stawów kolanowych podczas leżenia na plecach. Tu widzimy, że prawa strona jest w zdecydowanie gorszym stanie. Tu z kolei zauważamy przeciążenie czy napięcie całej kończyny dolnej i ponownie widać, że prawa strona jest w znacznie gorszym stanie.

Współczesna medycyna wykorzystuje różnego rodzaju urządzenia, dzięki którym można zobaczyć między innymi złamania, naczyniaki, guzy, nowotwory i inne zmiany w strukturze tkanek. Bo przecież mimo braku obrażeń zewnętrznych, pacjent może odczuwać bóle.

Michal Kalina - W oparciu o badania stanu układu mięśniowo-szkieletowego jesteśmy w stanie określić gdzie tkwi problem. Oczywiście, nie stawiamy diagnozy, ale wiemy, w którym kierunku podążać. Dzięki temu możemy opracować zestaw ćwiczeń, które konsekwentnie i regularnie wykonywane, będą w stanie pacjentowi pomóc. Tym samym jego zdrowie poprawi się, bo problemy zostaną w jakimś stopniu zniwelowane.

Kinezjologia sprawdza się nie tylko w przypadku standardowych urazów związanych z wykonywaną pracą. Wykorzystuje się ją również w badaniach najlepszych sportowców.

David Migal, trener reprezentanta Republiki Czeskiej we wspinaczce sportowej - Podczas treningu wyczynowego, przy jednostronnym obciążeniu może powstać dysbalans mięśniowy. Oznacza to, że niektóre mięśnie mogą być przeciążone lub też osłabione. Dobrym rozwiązaniem w takich przypadkach jest zastosowanie metody kinezjologii komputerowej. Jeśli nie zapobieglibyśmy temu dysbalansowi, w późniejszym czasie mogłoby dojść do sytuacji, które miałyby niekorzystny wpływ na organizm.

Wystarczy, że terapeuta wprowadzi do programu wszystkie niezbędne parametry i informacje dotyczące ruchliwości stawów i reakcji na opisane bodźce, a komputer oceni stan pacjenta.

Michal Kalina - Wynikiem takiej diagnostyki jest ten obraz. W sposób konkretny przedstawia „spojrzenie“ na plecy pacjentki. Widoczne są: część kręgosłupa szyjnego, kręgosłup piersiowy, stawy krzyżowo-biodrowe. Jeśli chcemy dokładniej zbadać obciążenie stawów, to podążamy dalej i widzimy przeciążenia kolan, stawów skokowych. Tu widać również ramiona, czyli różne obciążenie kończyn górnych.

Komputer nie tylko wskazuje obciążone partie mięśni, ale proponuje również całą serię ćwiczeń rehabilitacyjnych, włącznie ze wskazówkami odnośnie oddychania.

Michal Kalina - Teraz włączymy i posłuchamy. Proszę spróbować oddychać razem z komputerem. Trzy wdechy, jeden wydech.

Prostszą wersję programu komputerowego w zakresie kinezjologii można wypróbować w domu. Pacjent sam wprowadza dane i przeprowadza podstawowe badanie.