*TVP Wrocław w każdą niedzielę, o godz. 17:00 oraz poniedziałek, o godz. 18:00| TVP Kraków w każdy czwartek, o godz. 17:15| TVP Opole w każdy poniedziałek, o godz. 19:30|
* ČT24 w każdą niedzielę, o godz. 11:00*


Aby rozpocząć wyszukiwanie, wpisz poszukiwane wyrażenie.

lang="pl"

Wybierz jzykWybierz jzyk

Komputery oraz Internet w rolnictwie to już nie fatamorgana, coraz częściej to codzienność.

Edward Sterczewski, Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie - Komputery wyręczają rolnika, on po prostu tylko projektuje co ma być, jaki system zadawania paszy, jakie pasze w jakim składzie, jak wentylacja utrzymać, temperaturę powietrza, to wszystko składa się na efektywność produkcji rolnej.

Rolnictwo precyzyjne pozwala na satelitarne sterowanie opryskami, kontrolę nad pracami polowymi, komputerowe zarządzanie produkcją w szklarniach. Możliwości są ogromne.

Edward Sterczewski - Mają czujniki które wychwytują zawartość chlorofilu w roślinach, czy roślinę trzeba dokarmić czy też nie.

W gminie Gogolin dostęp do Internetu rolnicy mają za darmo nawet na polu. Płaci za to samorząd.

Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina - Udało nam się zorganizować za nieduże pieniądze bezpłatny Internet w systemie Hot Spot. Na terenie gminy Gogolin mamy 17-cie anten i 10 nadajników.

Świetlice wiejskie i biblioteki z szerokopasmowym Internetem dostępne są dla rolników 7 dni w tygodniu.

Joachim Wojtala - Jest tam możliwość korzystania z tego dobrodziejstwa XXI wieku, przede wszystkim z myślą o nowoczesnym przekazie informacji, dostępie do informacji.

Przykładem może być gospodarstwo Joachima Matejki, koło Gogolina. Tu komputery kontrolują produkcję mleka. Każda krowa ma założony edometr, który zbiera potrzebne informacje.

Joanna Bis, zootechnik - Bardzo pomaga dojarzowi ten system gdyż może sobie sprawdzić w każdej chwili numer krowy, zdarzenia, które krowa miała, na przykład czy jest kryta, ile dni jest po inseminacji, ile powinna dać mleka, a jeśli jest chora, na przykład dała 4 litry mleka, można sobie sprawdzić ile dała wczoraj, jaki jest średni jej udój.

Taki system kontroli jest drogi, ale przynosi duże korzyści.

Joachim Matejka, właściciel gospodarstwa - Poprawił nam zdrowotność stada, zwiększył wydajność mleka, poprawił nam rozrodczość.

Oszczędzić można nawet na inseminacji.

Joachim Matejka - Przez to możemy sobie też pozwolić na stosowanie nasienia droższego, lepszych buhajów.

Na Opolszczyźnie, nowoczesne systemy sterowania produkcją, wprowadziło już blisko 10 procent gospodarstw. I z pewnością będzie ich coraz więcej.