*TVP Wrocław w każdą niedzielę, o godz. 17:00 oraz poniedziałek, o godz. 18:00| TVP Kraków w każdy czwartek, o godz. 17:15| TVP Opole w każdy poniedziałek, o godz. 19:30|
* ČT24 w każdą niedzielę, o godz. 11:00*


Aby rozpocząć wyszukiwanie, wpisz poszukiwane wyrażenie.

lang="pl"

Wybierz jzykWybierz jzyk

Wiktoria ma już swoje ulubione strony w Internecie, podobnie jak jej pradziadek, który nie wyobraża sobie życia bez sieci.

Jan Jastrzębski - Wstaję rano, jak się umyję, zjem śniadanie, to pierwsze – muszę włączyć komputer – zobaczyć wiadomości. Co nowego się stało.

Żona Maria sama raczej nie zbliża się do komputera, ale niejednokrotnie prosi męża o radę.

Maria Jastrzębska - Jeszcze mi znajdź pierś z kurczaka na grill, faszerowaną.

Jan Jastrzębski - Wciągałam kurczaki na obiad i cały czas chudłam. No widzisz, to akurat coś dla nas. Możemy trochę schudnąć, jest z czego.

Państwo Jastrzębscy mieszkają w gminie Stoszowice, gdzie około 80% gospodarstw domowych jest podłączonych do Internetu, a prędkość przesyłu w szkołach jest praktycznie nieograniczona dzięki temu, że w 2005 roku samorząd sam położył gminną sieć szerokopasmową.

Marek Janikowski, wójt gminy Stoszowice - Brakowało nam w gminie wielu rzeczy, ale najbardziej brakowało nam nowoczesności.

Powstanie gminnej sieci spowodowało ożywienie innych operatorów.

Marek Janikowski - I dzisiaj mieszkańcy korzystają nie tylko z naszego Internetu, ale z Internetu od innych operatorów.

Właśnie na takie ożywienie liczy samorząd województwa. Projektowana właśnie Dolnośląska Sieć Szkieletowa ma być rodzajem światłowodowej autostrady. Od niej pójdą kolejne odgałęzienia.

Adam Koniński, dyr. Wydziału Wdrażania Technologii Informacyjnych, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego - Potrzebne są drogi powiatowe, drogi gminne. Chodzi o dostęp tak zwanej ostatniej mili, tutaj prawa własności gruntów mają znaczenie i wójtowie, burmistrzowie mogą chociażby udostępnić pasy dróg lokalnych czy powiatowych pod budowę infrastruktury telekomunikacyjnej.

Być może dzięki temu znikną miejsca bez dostępu do Internetu, tak jak w Konradowie, górskiej wsi, w której żyje ponad 300 mieszkańców. Dziś operatorzy nie są nią zainteresowani.

Krzysztof Śliwowski, sołtys Konradowa - Bo im się to nie opłaca, bo nie mają zysku z tego, żeby na taką małą ilość mieszkańców dać łącza.

Ale przyczyną wykluczenia z Internetu jest nie tylko brak dostępu. Dla młodzieży Internet jest czymś naturalnym, niestety dla wielu seniorów nie koniecznie. Dlatego, w ramach rządowego projektu, do pracy mają przystąpić Latarnicy Polski Cyfrowej.

Małgorzata Bednarek, dyr. Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku Zdroju - Będziemy nie tyle ludzi uczyć, jak się posługiwać komputerem, jak korzystać z Internetu. Tylko uświadamiać ludziom potrzebę, że ten Internet może im  być potrzebny.

Bardzo przydatna będzie pomoc już przekonanych, na przykład tych, którzy za pośrednictwem Internetu mogą zobaczyć dzieci mieszkające za granicą.

Maria Kapitanowicz - To jest niezwykle ważne, bo ułatwia rodzicom, pozwala nam przeskoczyć pewne rzeczy, przetrwać ten moment rozstania.

Genowefa Włodarczyk - Starsi ludzie boją się bankomatów. A konta internetowego boją się jeszcze bardziej. I trzeba się z tym oswoić.

Wanda Wołk - Ja robię wszystkie opłaty przez Internet. Nie stoję w kolejkach, nie chodzę.

W 2020 roku wszyscy mieszkańcy Unii Europejskiej powinni mieć dostęp do sieci szerokopasmowej. Czy czeka nas informacyjna rewolucja?

Łukasz Medeksza, pełnomocnik Zarządu Województwa ds. Społeczeństwa Informacyjnego, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego - Będzie łatwiej uzyskiwać informacje, które mogą nam się przydać. Będzie łatwiej tworzyć informacje, ale też dzieła sztuki. Będzie łatwiej nadawać te informacje, te nasze dzieła. Będzie łatwiej komunikować się z innymi. Zarówno z osobami prywatnymi i z urzędami czy firmami. W tym sensie będzie duża zmiana. Poza tym, będziemy normalnie żyć.