*TVP Wrocław w każdą niedzielę, o godz. 17:00 oraz poniedziałek, o godz. 18:00| TVP Kraków w każdy czwartek, o godz. 17:15| TVP Opole w każdy poniedziałek, o godz. 19:30|
* ČT24 w każdą niedzielę, o godz. 11:00*


Aby rozpocząć wyszukiwanie, wpisz poszukiwane wyrażenie.

lang="pl"

Wybierz jzykWybierz jzyk

W okręgu libereckim obcokrajowcy osiedlają się od wielu lat. Mieszka ich tutaj około 17-tu tysięcy. Prowadzą firmy, pracują, studiują. Ponad dziesięć tysięcy z nich pochodzi spoza Unii Europejskiej i właśnie do nich skierowana jest oferta Centrum Wspierania Integracji Obcokrajowców.

Le Thi Van Anh, uczy się czeskiego - Jestem w tym kraju dopiero od 16 miesięcy. Zaczęłam tutaj przychodzić na kursy zaraz po otwarciu centrum, trzy razy w tygodniu. Dzięki temu mogę szlifować mój czeski.

Petra Sovová, kierownik Centrum Wsparcia Integracji Cudzoziemców, województwo libereckie - Staramy się dotrzeć do jak największej liczby osób. Z tego względu organizujemy kursy czeskiego w siedmiu miejscowościach na terenie całego województwa. Odległości są bowiem zbyt duże, by każdy mógł sobie pozwolić na regularne dojazdy do Liberca.

Poza kursami języka czeskiego organizacja oferuje także pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, dotyczących pozwoleń na pracę, czy prawa pobytu. Ale nie tylko.

Petra Sovová, - Zdarzają się przypadki, że obcokrajowiec podpisuje niekorzystną dla siebie umowę najmu, czy zaciąga pożyczkę i nawet nie wie jak ma te pieniądze oddać. Cudzoziemcy łatwo popadają w długi.

We współpracy z przedstawicielami poszczególnych mniejszości centrum organizuje imprezy, mające na celu przybliżenie tradycji i kultury Dalekiego Wschodu.

Le Van Diem, wiceprezes Mniejszości Wietnamskiej w Libercu - W 2010 roku zorganizowaliśmy w bibliotece Dzień Kultury Wietnamskiej. Mieliśmy również swoje przedstawicielstwo w Ratuszu. 1 czerwca udało nam się przygotować Dzień Dziecka.

Wprowadzona w styczniu 2012 nowelizacja Kodeksu Pracy zaostrza procedurę zatrudniania obcokrajowców. Mieszkający w Czechach cudzoziemcy mogą się poczuć zdezorientowani.

Anton Malachov, klient centrum, doktorant TU w Libercu - Oczywiście zdaję sobie sprawę, że kiedy w Republice Czeskiej poszukiwani są specjaliści, to zatrudnienie znajdą raczej Czesi. To się rozumie samo przez się. Rzecz jasna, obcokrajowcy mogą się starać o te posady, ale to normalna kolej rzeczy, że Czesi wolą zatrudniać swoich obywateli.

Petra Sovová - Należałoby się zastanowić, czy rzeczywiście obcokrajowcy odbierają Czechom miejsca pracy. Z naszego doświadczenia jasno wynika, że cudzoziemcy często pracują za najniższe stawki, wykonują ciężkie, czasochłonne prace w trudnych warunkach. Czesi naprawdę nie chcą pracować na takich zasadach. 

Nguyen The Son, prezes Mniejszości Wietnamskiej w Libercu - Muszę podkreślić, że nie tylko pracujemy, prowadzimy biznesy, ale także płacimy podatki. Pomagamy więc pozostałym. Jeśli ktoś chce u nas pracować, możemy go zatrudnić. Wówczas taka osoba nie stoi w kolejkach w Urzędzie Pracy i nie wyciąga pieniędzy od państwa. Taki jest nasz wkład.

Organizacja w Libercu pomogła w zeszłym roku ponad tysiącu obcokrajowcom, wykonując przeszło 7 tysięcy zleceń.